Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
Wiadomości ogólne
Krwawnik (Archillea millefolium), roślina pospolicie występująca na polskich łąkach, poboczach, miedzach, zaroślach, pozornie określana jako chwast. Bardzo ceniona przez Greków, Rzymian. Uprawiana przez benedyktynów i dominikanów.
Gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pospolity w Europie i Azji, w Polsce pospolity na całym obszarze. Osiąga wysokość 50?80 cm. Czasem tworzy niewielkie kępy. Cała roślina jest miękko i wełnisto – owłosiona.
Łodyga omszała, zielona, częściowo barwy brunatnej lub fioletowej, podłużnie bruzdowana z jasno zabarwionym rdzeniem, grubości do 3 mm.
Liście są zielone lub szarawozielone, słabo owłosione na górnej i bardziej owłosione na dolnej powierzchni – z białawym szczytem.
Kwiaty – koszyczki zebrane w baldachogrono na szczycie pędu. Każdy koszyczek, średnicy 3?5 mm, składa się 4?5 kwiatów języczkowatych i 3?20 kwiatów rurkowatych. Okrywa koszyczka składa się z 3 rzędów lancetowatych, omszonych, zielonych listków, ułożonych dachówkowato, z brunatnawym lub białawym, błoniastym brzegiem.
Surowiec zielarski
Surowcem zielarskim są wysuszone kwiatostany krwawnika oraz ziele krwawnika zebrane w okresie kwitnienia, które suszy się w odpowiednich warunkach, w temperaturze do 40?, w miejscu zacienionym i przewiewnym – rozłożone cienką warstwą albo powiązane w cienkie pęczki i zawieszone.
Jakość krwawnika jest oceniana na podstawie zawartości olejku eterycznego oraz garbników. W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są suszone kwiaty, ziele, sok z ziela krwawnika, także maść krwawnikowa. Swoje działanie lecznicze zawdzięcza głównie olejkowi eterycznemu i zawartym w nim substancjom aktywnym: azulenowi, cholinie, substancjom gorzkim, garbnikom i solom mineralnym – cynku i magnezu. Jego największa ilość znajduje się w roślinie na początku kwitnienia, później jego zawartość maleje.
Działanie
Krwawnik wykazuje działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwkrwotoczne,
- bakteriostatyczne.
Krwawnik wypijany jako napar ma właściwości przeciwkrwotoczne, tym samym hamuje krwawienia wewnętrzne z przewodu pokarmowego: w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, niewielkich krwawieniach z żylaków odbytu.
Ziele pobudza również czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego ? wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci przez wątrobę. Stosować go można we wzdęciach i niestrawności, ze względu na działanie przeciwzapalne – w chorobie wrzodowej.
Rozkurcza mięśnie gładkie jelit i jest wykorzystywany w bólach skurczowych jelita grubego w bolesnym parciu na pęcherz moczowy. Ponieważ posiada właściwości rozkurczowe i lekko moczopędne jego działanie jest pomocne w obniżaniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, poprawie krążenia żylnego.
Ziele wykorzystywane jest w ginekologii w celu zmniejszenia obfitego krwawienia menstruacyjnego i odwrotnie ? w celu wywołania menstruacji. Ziele krwawnika jest składnikiem płynów do higieny intymnej. Ma działanie grzybobójcze, antybakteryjne i osłaniające. Chroni przed infekcjami sfery intymnej i zapobiega pojawieniu się zmian zapalnych śluzówki.
Fitosterole i flawonoidy zawarte w kwiatach łagodzą stany zapalne gardła i jamy ustnej. Picie naparu z krwawnika wykorzystuje się w infekcjach grypowych, ze względu na możliwość wywoływania potliwości. Zioło może być używane w celu hamowania objawów alergii, np. w katarze siennym.
Krwawnik działa również oczyszczająco i odtruwająco. Przeciwdziała kumulowaniu się złogów i tworzeniu się kamieni w nerkach, woreczku żółciowym i innych narządach wewnętrznych. Przyspiesza przemianę materii i pomaga oczyszczać krew ze szkodliwych substancji. Regularne picie tego napoju może spowodować całkowite ustąpienie migren.
Można stosować ziele krwawnika pospolitego zewnętrznie (do okładów) w celu przyspieszenia gojenia się ran lub likwidacji stanów zapalnych skóry. W tym celu wykorzystuje się napary, maseczki oraz papki.
Przepisy
Napar
1 łyżkę ziela krwawnika zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem przez 20 minut, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po ? szklanki.
Sok
Świeże ziele krwawnika lub same liście, umyć oraz zmiksować. Papkę przecisnąć przez gazę. Sok można przechowywać w lodówce i zużyć go w przeciągu 3 dni. Sok pić go 2-4 razy dziennie przed posiłkami w dawkach po 10-15 ml.
Maseczka oczyszczająca
1 łyżkę suszonego kwiatu krwawnika zalać niewielką ilością wrzątku, aby powstała papka. Po przestygnięciu nałożyć na umytą twarz. Po 15 min. maseczkę zmyć z twarzy ciepłą wodą.
Uwaga: przed zastosowaniem maseczki należy się upewnić, czy ziele nie wywoła reakcji alergicznej. W tym celu niewielką ilość ziela nanieść na skórę twarzy i obserwować przez 20 min. czy nie wywoła na skórze reakcji zapalnej.