Oczyszczanie wątroby
Po oczyszczeniu jelit należy w następnej kolejności dokonać usunięcia toksyn zalegających w wątrobie. Złudzeniem okazuje się twierdzenie, że osoby zdrowe mają czystą wątrobę. Zewnętrznymi objawami zanieczyszczonej wątroby jest pojawienie się na ciele brązowych plam na skórze oraz przy korzeniach włosów, zabarwionego na żółto spodu języka, spojówek i białkówek oczu.
Na początku mojej przygody z medycyną naturalną, po kilku latach stosowania właściwego odżywiania zacząłem zażywać preparat, którego podstawowym składnikiem był błonnik z kryla (nazwa handlowa ? Chitosan). Celem stosowania tego preparatu była ogólna detoksykacja organizmu. Z wielkim zdziwieniem obserwując stolec dostrzegłem liczne zielone i brązowe kamienie wielkości ziaren fasoli oraz drobne, kruche i twarde kamienie przypominające odlewy rurek o różnej średnicy 5?7 mm. Doszedłem do wniosku, że są to kamienie żółciowe zgromadzone w wątrobie i w przewodach żółciowych.
Kuracje oczyszczające wątrobę, jakich opis znalazłem w literaturze, z medycznego punktu widzenia nie zawsze wydają się bezpieczne. Oczyszczanie wątroby i dróg żółciowych powinno być poprzedzone wykonaniem biochemicznych badań dodatkowych, USG wątroby i dróg żółciowych oraz w przypadku kamicy dróg żółciowych – cholecystografią.
Dieta w oczyszczaniu wątroby
W likwidowaniu kamieni kałowych, zaparć stolca, żylaków odbytu, usuwaniu toksyn i złogów nagromadzonych w wątrobie i pęcherzyku żółciowym, można odnieść pozytywne efekty stosując przez jeden miesiąc pewien rodzaj diety, która polega na jedzeniu przyrządzonej w odpowiedni sposób kaszy.
Należy kupić ziarno pszenicy, porcję ziarna moczyć przez 3 godziny w letniej wodzie. Przygotować dużą tacę lub kiełkownicę i rozsypać na niej namoczone ziarno, obficie skropić wodą i przykryć papierem. Aby kiełkujące ziarno nie zapleśniało, należy dwa razy dziennie zebrać z je z tacy i przepłukiwać pod silnym strumieniem bieżącej wody, umyć również tacę. Po kilku dniach kasza powinna zakiełkować do 3?4 mm i dopiero wtedy można ją gotować.
Przepis: ugotować oddzielnie na lekko twardo 1 porcję wagową skiełkowanej pszenicy, 1 porcję wagową ugotowanych na lekko twardo buraków, 1 porcję wagową gotowanej na lekko twardo marchwi. Wszystko zemleć maszynką do mięsa, do masy dodać 1 porcję wagową suszonych nie gotowanych moreli, 2 łyżki soku z cytryny, oliwę z oliwek i trochę miodu. W smaku masa powinna być przyjemnie kwaskowa. Zamiast maszynki do mięsa można użyć miksera, ale należy uważać, aby pasta po wzięciu do ust zawierała wyraźnie wyczuwalne grudki. Polecam spożywać kaszę jako dwa posiłki podstawowe ? śniadanie i obiad lub obiad i kolację. Kuracja powinna trwać cztery tygodnie. Można w tym czasie spożywać inne posiłki i polecam jedzenie chleba żytnio- razowego na zakwasie, surówki, gotowane i duszone warzywa. W okresie trwania kuracji należy ograniczyć spożywanie mięsa lub ryb do dwóch posiłków w tygodniu, jaj ? dwóch razy w tygodniu.
Stosowanie tego rodzaju diety szczególnie polecam ludziom cierpiącym na zaparcia stolca oraz żylaki odbytu. Okazuje się, że jest bardzo skutecznym sposobem trwałego pozbycie się tych dolegliwości, ale warunkiem, że po tej kuracji nastąpi zmiana sposobu odżywiania.
Kuracja sokiem z jabłek według Pawła Kuriennowa
Przez 3 dni postu, w godz. 8.00?20.00, zaleca się pić, co 2 godziny 2 szklanki świeżo przygotowywanego soku z jabłek. W 3 dobie od godzin popołudniowych należy na okolicę wątroby przyłożyć termofor z ciepłą wodą i rozgrzewać wątrobę do godz. 19.00. Przygotować wcześniej 0,5 litra oliwy i 0,5 litra świeżo wyciśniętego soku z cytryny (około 10 dużych cytryn). Wypić cztery łyżki stołowe oliwy i natychmiast popić jedną łyżką stołową soku z cytryny. Co 15 minut powtarzać te same czynności, aż do wyczerpania oliwy. Należy też starać się, aby nie zwymiotować oliwy, a jeśli troszkę jej zwróci się, to nie należy się tym zbytnio przejmować. Po wypiciu całej oliwy, wypić duszkiem pozostały sok z cytryny. W przypadku nudności, położyć się i ssać cytrynę. Może pojawić się ból związany z usuwaniem kamieni z dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego i wtedy należy przyjąć taką pozycję ciała, przy której będzie on najmniejszy. Do godz. 3.00 nad ranem wątroba powinna oczyścić się z zalegających kamieni.
Uwaga: kuracja ta powinna być poprzedzona badaniem USG wątroby, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do jej wykonania jest jednolity kamień o dużej echogeniczności.
Oczyszczanie wątroby przy pomocy soków i naparu z igliwia
Oczyszczenie wątroby przy pomocy oleju i soku z cytryny jest najbardziej skuteczne, ale są osoby, które nie są w stanie wypić oleju. Proponowane kuracje przy pomocy mieszanki soków warzywnych pozwalają rozpuścić kamienie nagromadzone w przewodach żółciowych wątroby i pęcherzyka żółciowego. Są dłuższe, bardziej bezpieczne i równie skuteczne jak przy pomocy oleju.
Sok z cytryny
Przepis: Rano należy wypić ? ciepłej wody dodatkiem soku z 1 cytryny i powtórzyć to samo po południu i wieczorem. Kurację należy kontynuować przez okres 3 tygodni.
Sok z warzyw
Przepis: Przygotować należy mieszankę soków z warzyw: soku z marchwi 250 g, i po 75g soku z buraka i świeżego ogórka – pić 3 x dziennie po ? szklanki. W pierwszym roku wykonuje się kuracje co 3 miesiące przez 14 dni, w następnych latach raz w roku.
Sok z pora
Przepis: Pory starannie wymyć i zmiksować taką ich ilość, aby uzyskać 200 ml soku. Można rozpuścić go wodą lub innymi sokami. Pić codziennie w 2 ? 3 porcjach.
Sok z ziemniaków w marskości wątroby
Przepis: Surowe ziemniaki zetrzeć wraz z skórką na tarce. Odcedzić sok i pić 4 x dziennie po ? szklanki.
Sok z mniszka pospolitego (mlecza)
Przepis: W okresie kwitnienia zebrać kilka garści łodyg mniszka pospolitego, opłukać w zimnej wodzie i zmiksować w sokowirówce. Pić 3 x 1 łyżkę soku dziennie. Kuracja powinna trwać nie krócej niż 5 tygodni. Posiekanych liści mniszka można używać jako składnika surówek.
Sok z surowej białej kapusty
Przepis: Posiekać i zmiksować jedną dużą główkę białej kapusty. Uzyskany sok pić w ciągu dnia w niewielkich porcjach, nie przekraczając ilości 0.5 litra dziennie. Jest to kuracja tygodniowa polecana szczególnie w chorobach wątroby, jelit oraz jako środek wspomagający rozpuszczanie kamieni nerkowych i usuwający ,,piasek?.
Syrop z czerwonych buraków
Przepis: Kilka czerwonych buraków ugotować w skórkach, po ostygnięciu zetrzeć na tarce (zmiksować) i następnie dalej gotować aż do uzyskania gęstego syropu. Pić 3 x dziennie po 1 szklance syropu przez okres 2 tygodni. Kuracja wspomaga usuwanie kamieni z dróg żółciowych.
Sok z czarnej rzodkwi
Kuracja ta jest zalecana jako wspomagająca usuwanie złogów z pęcherzyka żółciowego.
Przepis: 3 średniej wielkości rzodkwie obrać ze skóry, utrzeć lub zmiksować. Otrzymany sok rozcieńczyć przegotowaną wodą w proporcji 1: 1. Rozcieńczony wodą sok należy wypić małymi porcjami w ciągu dnia. Uwaga ? mogą pojawić się silne wzdęcia.
Napar z igliwia
Kurację oczyszczającą należy stosować w lutym, marcu i kwietniu.
Przepis: Zerwać 5 łyżek stołowych igliwia sosny lub świerku, drobno posiekać, zaparzyć 0,5 litrem wrzątku i gotować 10 minut na małym ogniu. Przecedzić i wlać do termosu. Cały roztwór pić w ciągu dnia małymi łykami. Wywar należy robić codziennie świeży. W trakcie picia naparu mocz będzie mętny i zabarwiony na różne kolory i kiedy wróci do normalnego zabarwienia, kurację powinno się zakończyć.
Oczyszczanie wątroby według Huldy Regehr Clark ,, Kuracja życia?
Oczyszczanie tą metodą ze złogów wątroby, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego jest skuteczne oraz bezpieczne. Kurację tę należy przeprowadzić dopiero po usunięciu pasożytów przewodu pokarmowego i oczyszczeniu nerek metodami naturalnymi. Polega na piciu soli gorzkiej, oliwy z oliwek oraz soku z czerwonego grejpfruta.